Sveriges Kommunikatörer

Hej medlem! När kommunikationen bär ett samhällsansvar 

Hur är det att arbeta med kommunikation i en verksamhet som påverkar hundratusentals människors vardag varje dag? För Anders Engzell, kommunikatör på Skånetrafiken handlar jobbet om ansvar, samhällsnytta och att se till att rätt information når fram när den behövs som mest.

Lästid: 4 minuterPublicerad: 
En kortklippt man i skjorta står i en väntsal på Skånetrafiken.

I vår intervjuserie "Hej medlem!" möter du medlemmar i Sveriges Kommunikatörer och får ta del av hur kommunikatörer runt om i Sverige jobbar och ser på yrkets utmaningar och möjligheter. 

Under intervjun beskriver Anders hur kommunikationen har varit en röd tråd genom hela hans yrkesliv. Erfarenheten sträcker sig från PR-byrå och flygbransch till arbete med SEO, innan han för snart åtta år sedan började på Skånetrafiken. 

– Det är roligt, ärofyllt och väldigt tillfredsställande. Kollektivtrafiken berör så många människor och bidrar till att samhället fungerar. Att få arbeta med det känns meningsfullt. 

Han ingår i ett team på nio personer som tillsammans kombinerar bred kompetens med specialistkunskap. Teamet arbetar med allt från bussar och tåg till olika serviceområden, med ett gemensamt uppdrag att varje dag ge korrekt och tydlig information till resenärer runt om i Skåne. 

– Vi är både generalister och experter. Alla bidrar med sina perspektiv och gör sitt bästa för att kommunikationen ska fungera, även när det är mycket som händer samtidigt. 

Att nå fram i ett allt tätare brus 

En tydlig förändring som lyfts under intervjun är hur mobilbaserad kommunikation har blivit allt mer dominerande i samhället.  Under perioder som Black Week märks det extra tydligt. 

– Det plingar konstant i mobilen med sms och erbjudanden. Mycket av kommunikationen bygger på brådska och knapphet, men ofta känns den inte särskilt träffsäker. 

Här ser han en svag länk i mycket av dagens kommunikation. Bristen på fördjupad och tolkad data. 

– I sociala medier märker man det hela tiden. Algoritmerna förstår inte att jag redan har köpt en tröja. I stället fortsätter de att visa samma sak, när det egentligen vore mer relevant att visa något som kompletterar det jag redan har köpt. 

För honom handlar det inte om teknik i sig, utan om förmågan att förstå människor. 

– Kommunikationsbranschen har länge talat om att arbeta datadrivet och nå sina målgrupper bättre, men det känns som att utvecklingen går långsamt. När mängden AI-genererat innehåll ökar blir det ännu viktigare att kunna tolka data rätt, förstå sin målgrupp och använda insikterna för att skapa kommunikation som känns mänsklig och relevant. Det är så vi kan nå fram genom bruset. 

När kommunikationen inte upplevs som relevant eller begriplig i vardagen, får det konsekvenser som sträcker sig långt bortom räckvidd och klick. 

När kommunikationen ifrågasätts 

Just tillit är också en central del i den återkommande debatten om kommunikatörer i offentlig sektor. Kritiken handlar ofta om att kommunikatörer skulle stå i vägen för journalister eller försvåra tillgången till information. En bild som Anders inte känner igen från sin vardag. 

– Offentlig verksamhet styrs av lagar och regler. Det vi hanterar är allmänna handlingar och skattepengar. Vår roll är inte att stoppa information, utan att se till att den når rätt. 

Tvärtom beskriver han hur kommunikatörer ofta underlättar journalistiskt arbete. 

– Med en pressfunktion kommer journalister snabbare i kontakt med rätt person. Vi vet var personer befinner sig, vilka möten de sitter i och hur man får tag på dem. På så sätt säkerställer vi att frågorna hamnar rätt. 

Under intervjun lyfter han att kritiken ibland pekar på något större än enskilda yrkesroller. 

– I grunden kan debatten bottna i en större fråga om demokrati och tillit. När människor upplever att svar uteblir från politiker eller folkvalda företrädare riktas frustrationen ibland mot kommunikationen. Men det är sällan där grundproblemet ligger. 

För kommunikatörer i offentlig sektor handlar uppdraget därför om mer än att svara på frågor här och nu. 

– Det handlar om att bidra till insyn, begriplighet och transparens. När information når fram i rätt tid och på ett sätt som går att förstå, stärks också förtroendet, både för verksamheten och för demokratin. 

Att förstå komplexiteten bakom kommunikationen 

Avslutningsvis återkommer han till vikten av att se hela bilden bakom kommunikationen i stora offentliga organisationer. 

– Många ser bara utsidan. Jag brukar jämföra det med att sitta på läktaren under en fotbollsmatch. Där finns det alltid åsikter om hur spelarna borde agera, men man har inte sett träningarna eller känner inte till förutsättningarna. 

Han avslutar med en öppen inbjudan. 

– Jag bjuder gärna in på en kopp kaffe. Det är först när man är på insidan och ser hur arbetet faktiskt går till som man förstår hur stort, komplext och viktigt det är. 

Här möter du fler medlemmar