Samverkan som en självklarhet
Efter att ha gått kursen Värdeskapande samverkan känns det som att jag har blivit ännu mer stärkt i hur naturligt samarbetet är och ska vara. Det var en energikick att på kursen både få bekräftat att vi redan gör en hel del rätt men också att få fylla på med vad vi skulle kunna utveckla framöver. Kursledaren var en riktig inspiratör!
Stärkta ledare och bättre kommunikation
Det var intressant att under kursen få förståelse för vad chefer brukar tycka är svårt med kommunikation. Det är alltid nyttigt att försöka att byta perspektiv för att tänka utifrån någon annans situation. Det underlättar för att kunna ge bra kommunikationsstöd i vardagen.
Konkret samarbete i praktiken
Sen jag gick kursen har vi på LFV haft en workshop med Kommunikation och HR där vi bland annat lärde oss om framtida trender i arbetslivet och diskuterade perspektiv på kommande uppdrag.
HR och Kommunikation har samarbeten på gång bland annat inom vår företagsutbildning för flygledare. Vi kommer också att, ännu en gång, erbjuda ett traineeprogram inom teknik för att ta emot nya talanger och utbilda inom flygtrafiktjänstens unika teknik.
Just nu utbildar också Kommunikation och HR i Organisational Behavioural Management som är ganska nytt här på LFV. Det är något som jag personligen ser mycket fram emot eftersom jag är intresserad av hur man designar beteenden, förklarar vad någon ska göra och därigenom gör det enkelt att uppnå våra mål.
Genom att stärka ledarskapets kommunikativa förmåga och använda konkreta metoder har vi blivit mer samordnade och effektiva i vårt arbete. Jag ser fram emot att bygga vidare på de framsteg vi gjort och är övertygad om att detta samarbete kommer att ge långsiktiga positiva resultat.