Närvaro, nyfikenhet och mod – tre nycklar som präglar Thomas Hansens ledarstil
Efter över ett decennium i kommunikationsbranschen, med erfarenheter från både byråvärlden och storstadsförvaltning, leder Thomas idag Umeå kommuns kommunikationsarbete med ett tydligt mål: att göra mer för fler. Men det var inte en specifik kampanj, chefstitel eller strategi som format honom mest. Det var föräldraskapet.
– Det finns så många likheter mellan att vara en närvarande chef och att vara en närvarande förälder. Du behöver vara omtänksam, tydlig, ha tålamod och förstå att alla beslut inte alltid blir populära, säger Thomas.
Kampanjer som gjort skillnad
Under sina år som marknadschef på Trafikförvaltningen i Region Stockholm, där han arbetade för SL och Waxholmsbolaget, ledde Thomas flera uppmärksammade kampanjer för hållbart och tryggt resande, inte minst under pandemin.
– Det var en exceptionell tid, men också en period där vi verkligen såg kraften i samarbete och öppenhet mellan olika perspektiv, berättar han.
Att våga göra fel och lära sig av det
En av de viktigaste lärdomarna kom dock ur ett misstag. En trygghetskampanj för SL mottogs helt fel, ett resultat av att arbetsgruppen inte testat idén tillräckligt brett.
– Det blev en ögonöppnare. Alla förstår inte allt, och det måste vi som kommunikatörer ta höjd för. Numera är min devis: testa tidigare, och testa på fler, säger Thomas.
Kommunikationschef i förändringens centrum
Idag leder han utvecklingen av kommunikationen i Umeå kommun, en organisation han beskriver som modig och framåtlutad. Hans arbete bygger på att skapa verklig delaktighet och att förvalta det demokratiska uppdraget med varsam hand.
För att hålla sig ajour i en föränderlig bransch lyfter han fram kraften i informella och formella nätverk samt sin egen inneboende nyfikenhet.
– Jag är nyfiken av naturen. Det gör mig till en bättre lyssnare och en bättre ledare.
Att äga förändringen – tillsammans
Som engagerad medlem i Sveriges Kommunikatörer ser han det som en självklarhet att själv vara en del av branschens utveckling.
– Man kan inte stå vid sidan och bara tycka till. Vill man påverka måste man kliva in i förändringen, säger Thomas.