I den här kursen får du praktiska verktyg för att planera och genomföra förändringskommunikation som stödjer verklig förändring. Du lär dig att bygga förtroende, möta motstånd, stötta chefer och använda en specialbyggd AI-assistent som stöd i arbetet.
Det här får du med dig:
Efter kursen kan du:
- analysera vilken roll kommunikationen behöver spela i en förändring
- formulera budskap som skapar förståelse, riktning och handlingskraft
- identifiera oro, motstånd och missförstånd
- stötta chefer med talpunkter, budskap och dialogupplägg
- planera kommunikation som stärker delaktighet och beteendeförändring
- använda AI-assistenten för att utveckla konkret kommunikationsstödmaningar
Tre modeller som stärker förändringskommunikationen
Kursen bygger på tre modeller och arbetssätt:
- Kotters 8 steg hjälper dig att skapa struktur, riktning och framdrift.
- SCARF-modellen hjälper dig att förstå hur människor påverkas av förändring och hur kommunikationen kan minska osäkerhet och motstånd.
- Psykologisk trygghet hjälper dig att skapa dialog där människor vågar ställa frågor, lyfta risker och bidra med perspektiv.
Din AI-assistent för förändringskommunikation
Som deltagare får du tillgång till en AI-assistent som är byggd på kursens modeller och arbetssätt.
Assistenten hjälper dig att analysera förändringssituationer, formulera budskap, ta fram chefstöd, skapa dialogfrågor och planera kommunikationen i olika faser av förändringen.
Det gör att kursen inte bara ger dig kunskap under utbildningsdagen, utan också ett arbetsstöd för skarpa förändringssituationer efteråt.
För vem passar kursen?
Kursen är särskilt relevant för kommunikatörer som arbetar nära förändringsprocesser, ledning, chefer eller HR.
Den passar också kommunikationschefer, förändringsledare, HR-specialister, verksamhetsutvecklare och projektledare som vill använda kommunikation som stöd för förändring.
Efter genomförd kurs får samtliga deltagare ett digitalt diplom utfärdat i samarbete med TRUE Original.
Det var värdefullt att få en påminnelse om de modeller och verktyg som finns att använda sig av vid förändringskommunikation. Att få ta del av andra deltagares erfarenheter.
– Ulrika Brink, Lunds Kommun
Kursledare
Mathias Westphal är tillväxtstrateg, förändringsrådgivare och grundare av Maniola. Han hjälper organisationer att driva förändring, utveckla kommunikation och använda AI som stöd i strategi- och kommunikationsarbete.
Mathias har lång erfarenhet. Han har bland annat arbetat som global chef på Absolut, där han ledde ett innovations- och affärsutvecklingsteam.
I sina utbildningar kombinerar Mathias strategisk höjd med praktiska verktyg. Fokus ligger på att göra förändring begriplig, skapa bättre kommunikation och ge deltagarna arbetssätt som går att använda direkt i den egna organisationen.

Vill du veta mer? Kontakta mig gärna!
Undrar du om kursen är rätt för dig eller vill du diskutera din kompetensutveckling? Då är du välkommen att höra av dig till Gisela Holmer Prebensen, utbildningskoordinator.
- Email:
- gisela.holmer@svkom.se
- Telefon:
- 072-206 33 01

Vill du veta mer om ett upplägg just för er verksamhet? Kontakta mig gärna!
Behöver ni kompetensutveckling till hela teamet? Då är du välkommen att höra av dig till EvaHanna Wittrin, Tf Vd och Chief learning officer för att se om ett skräddarsytt upplägg kan vara ett bra alternativ för er!
- Telefon:
- 072 287 18 71

