Gå till huvudinnehållet Gå till huvudmenyn

Sveriges Kommunikatörers styrelse

Sveriges Kommunikatörers styrelse väljs av medlemmarna vid stämman som infaller i mars månad varje år. Styrelsen, som träffas cirka sex gånger per år, sätter upp visioner och mål för föreningens verksamhet och inriktning.

Ordförande

En man som ler mot kameran
Ordförande

Mårten Lyth

Kommunikationsdirektör, Spendrups.

E-post: marten.lyth@spendrups.se

Ledamöter

En man kom kollar in i kameran
Mats Heide

Mats Heide

Professor i strategisk kommunikation vid Lunds universitet

E-post: mats.heide@isk.lu.se

En kvinna med axellångt hår som ler mot kameran
Anna Albinsson

Anna Albinsson

Rådgivare och föreläsare inom kommunikation

E-post: annaalbinsson79@gmail.com

En man med blont hår som ler mot kameran
Thomas Hansen

Thomas Hansen

Kommunikationsdirektör för Umeå kommun

E-post: thomas.hansen@umea.se

Lisa Wouda

Head of social media på TV4

E-post: lisa.wouda@tv4.se

Therese Bohlin

Styrelseuppdrag

E-post: therese.bohlin@gmail.com

En man som ler mot kameran
Jacob Broberg

Jacob Broberg

Kommunikationsdirektör, Electrolux Professional AB

E-post: jacob.broberg@electroluxprofessional.com

En kvinna med blont hår som ler mot kameran
Marie Lindström

Marie Lindström

Fristående konsult

E-post: marie.lindstrom.rosandher@gmail.com

Erik Ljungberg

Kommunikationsdirektör, Swedbank

E-post: erik.ljungberg@swedbank.com

En man som ler mot kameran
Johan Ljungqvist

Johan Ljungqvist

Kommunikationsdirektör, AFA Försäkring

E-post: johan.ljungqvist@afaforsakring.se

En kvinna som har på sig en svart tröja och ler mot kameran
Karin Hagman

Karin Hagman

VD för Sunt arbetsliv

E-post: karin.hagman@suntarbetsliv.se

En kvinna som sitter ner och ler mot kameran
Ann Sonne

Ann Sonne

Vice president of communication på Budbee

E-post: ann.sonne@budbee.com

Valberedning

Föreningens valberedning består av fem ledamöter som utses vid föreningsstämman. Valberedningen föreslår kandidater till styrelse, samt revisorer och revisorssuppleanter för föreningen. Vill du som medlem lämna förslag till valberedningen om vem som bör ingå i styrelsen ska du skriftligen lämna ditt förslag.

Läs mer under föreningens stadgar.

Sveriges Kommunikatörer (valberedningen)

Kungsgatan 9
111 43 Stockholm

Valberedningen består av:

Sammankallande: Gisela Lindstrand

Egen verksamhet

E-post

Boo Ehlin

BC Group AB

E-post

Annika Sjöberg

Gullers Grupp

E-post

Linda Malmgren

Massive Entertainment

E-post

Katarina Winell

Egen verksamhet

E-post