Communication Mentoring Program, CMP, är ett kombinerat mentor- och karriärutvecklingsprogram. Här varvas enskilda mentorsamtal, där du får handledning av en rutinerad kommunikatör, med skräddarsydda kunskapspass.
Genom denna kunskaps- och erfarenhetsåterföring utvecklas du som adept såväl professionellt som personligt. Programmet ger dig också en ökad självinsikt och trygghet i yrkesrollen, vilket bidrar till bättre förutsättningar att utvecklas inom kommunikatörsyrket. Under programmet skaffar du dig dessutom ett värdefullt nätverk.
Upplägg
Programmet sträcker sig över ett halvår och omfattar:
- tio timmar enskilda mentorsamtal
- access till mentor mellan samtalen per telefon och via e-post
- skräddarsydda kunskapspass motsvarande tre heldagsseminarier
- start- och avslutningsseminarier, motsvarande två heldagar
Vem kan gå programmet?
Programmet vänder sig till dig som har 5-10 års erfarenhet som kommunikatör. Du har budget- och/eller arbetsledaransvar och är medlem i Sveriges Kommunikatörer. Du strävar efter ökad självinsikt och vill utveckla din kompetens kring strategiska kommunikationsfrågor och förändringsarbete. Och du är beredd att avsätta tid och engagemang för att uppnå resultat.
Mål
Att öka din kompetens genom breddade och fördjupade kunskaper, liksom att öka din självinsikt och trygghet i yrkesrollen – du blir bättre rustad för fortsatt karriärutveckling.
Kommande programstarter
26 september
Programansvarig
Mona Odhnoff Sundström är auktoriserad och diplomerad mentor med drygt 20 års erfarenhet som informationschef.
Mobil: 070-558 31 78
E-post: mona.odhnoff-sundstrom@dinmentor.se
Vid praktiska frågor
Kontakta Martina Brandt martina.brandt@sverigeskommunikatorer.se eller på telefonnummer
08-653 16 27.