Hallå där, Cecilia Eklund,

som den 18 april föreläser på frukostmötet Politiska kommunikationsutmaningar i valrörelserna 2006 samt 2010. Cecilia Eklund har tidigare bland annat varit pressekreterare för Mona Sahlin samt presschef för den socialdemokratiska riksdagsgruppen. Hon arbetar idag som seniorkonsult på Nordic Public Affairs.

Vilken är den tuffaste kommunikativa utmaningen du haft?
- När det gäller den politiska organisationen - i valrörelser - att nå ut med politiska ståndpunkter när alla andra partier också slåss om utrymmet. När det gäller personer - så var det resan som gjordes från det Göran Persson avgick tills att Mona Sahlin blev vald till partiordförande för Socialdemokraterna.

Vad är viktigaste att tänka på när det blåser som värst kring en organisation eller en person?
- Att inte göra något förhastat. Att se till att ha all fakta på bordet och att alltid berätta sanningen. Att ha en utsedd person som sköter kommunikationen. Öppenhet, transparens och att kommunicera brett både internt och externt är centralt.

Läs mer om träffen här.


Medlemskommentarer (0 st)

Endast medlemmar kan kommentera. Logga in för att lämna en kommentar
  • Dela
  • Tipsa

Logga in som medlem

Har du glömt ditt användarnamn eller lösenord?
Inte medlem?
Stäng