Hallå där Fredrick Federley

Fredrick Federley, riksdagsledamot för centerpartiet, utsågs av Veckans Affärer till Sveriges 25:e största talang. Informationsföreningen tar pulsen.

Federley Fredrick5Vilka politiska frågor brinner du för?

Det är olika. Just nu är mitt huvudansvar migrationsfrågor. Jag är också intresserad av kommunikationsfrågor. Jag försöker till exempel att bredda politikerrollen bland annat genom att synas i icke-traditionella medier.

Vad skulle du göra om du var statsminister?

Jag skulle fortsätta den inslagna vägen samtidigt som jag skulle gå igenom regelverket och se vilka hinder det finns för företag. Jag skulle kolla på skattelättnader. Det ska bli fler möjligheter för företag och det ska bli lättare att starta eget företag. Jobb är väldigt viktigt för en persons självkänsla.

 

 

Vad har du för visioner för den svenska politiken?

Jag vill ha ett större och bredare samtal. Ibland är det för mycket politisk korrekthet bland politiker. Jag vill ha fler politiker som vill förändra på saker.

Hur känns det att ha blivit rankad som den 25:e största talangen i Sverige?

Det är en stor ära. Det är så många duktiga personer på listan. Jag tror att jag är med på listan för att jag klarar av att leverera den traditionella politiken samtidigt som jag vågar prova på andra saker.

Fredrick Federley är en av dem som kommer på Informationens Dag den 27 mars. Kommer du?


  • Dela
  • Tipsa

Logga in som medlem

Har du glömt ditt användarnamn eller lösenord?
Inte medlem?
Stäng